Historical Advisory Council

This Council's mission is to support and facilitate a uniform historical marker program throughout the County, including the cities of Tampa, Plant City, and Temple Terrace as well as organizations and other agencies who request assistance. It also provides the BOCC with support that complements the goals of historical preservation and education in Hillsborough County.

Membership:

The membership of this Council shall be comprised of seven members and one voting, ex-officio (County Historian) appointed as follows:

  • Hillsborough County Commissioners - 4 members
  • City of Tampa - 1 member
  • City of Plant City - 1 member
  • City of Temple Terrace - 1 member
  • The County Historian is appointed by the BOCC after receiving nominations and recommendations from the Historical Advisory Council.

Terms:

Members shall serve three year terms.

No member shall serve for more than two full consecutive terms. More than one half of a term is deemed to be service for a full term. A member who has served two full consecutive terms shall be eligible for reappointment after at least three years of non-membership.

Authority:

Hillsborough County Ordinance 96-23.

Special Requirements:

All members shall possess expertise in significant and relevant historical matters. In making appointments, due consideration shall be given to achieving a demographic balance among the appointed.

Meetings:

Quarterly, 4:30 p.m.
27th Floor, County Center
601 E. Kennedy Blvd.
Tampa, FL 33602

Contact:

Robert Campbell, Manager
Traffic Engineering
Public Works
601 E. Kennedy Blvd., 20th Floor
Tampa, FL 33602
Phone: (813) 272-5170

Members:

07/19/2019
Member Position/Appointed By Dates of Service
Ms. Jennifer Dietz City of Tampa 12/03/2014-
12/31/2017
Ms. Alison Fernandez City of Temple Terrace 09/05/2017-
07/19/2019
Mr. Eric Gebo BOCC 02/04/2015-
12/30/2017
Mr. William McMahon BOCC 06/19/2013-
06/30/2019*
Dr. Cheryl Rodriquez BOCC / County Historian 04/17/2013-
04/30/2019*
Mr. Ludo Van Den Bogaert City of Plant City 12/01/2016-
12/01/2019

*Reappointed